Veľkonočné zľavy! Ušetrite až 10€ na všetkom a my vám to navyše doručíme ZDARMA!

Odborný názor na BOB by MattiMami

ODBORNÝ NÁZOR NA NOSIČ BOB by MattiMami

MUDr. Eva Sláviková – všeobecná lekárka pre deti a dorast s takmer 30 ročnou praxou

Keď sa rodič rozhodne nosiť svoje dieťa v nosiči, je nutné, aby dobre zvážil výber toho správneho. Ten musí predovšetkým umožňovať zdravé, pohodlné a ergonomické nosenie a to ako pre dieťa, tak aj pre nositeľa.

Je naozaj výborné, že máme dnes taký výber nosičov. Každý správny nosič spĺňajúci vyššie uvedené kritériá má svoje výhody, jedno, čo ich však všetky spojuje, je to, že umožňujú blízky kontakt matky s dieťaťom. V dnešnom uponáhľanom svete sú teda skvelou pomôckou dovoľujúcou mať svoje deti pri sebe prakticky kedykoľvek a kdekoľvek, čo deťom veľmi prospieva. Deti sa nosia radi a nosenie by im malo byť umožnené, pretože blízky kontakt s matkou je pre dieťa veľmi dôležitý a prínosný. Navyše je možné deti v nosiči veľmi pohodlne kojiť.

Jednou z najdôležitejších častí nosiča je bedrový pás, ktorý má spevňovať bedrovú časť chrbtice. BOB od MattiMami nie je len bedrovým pásom, ale doslova sedadlom, na ktorom dieťa pohodlne sedí i bez použitia popruhov. Tento pás je dostatočné pevný, ale pohodlný, kopíruje postavu a netlačí na pokožku (nezarezáva sa). Váha dieťaťa je na BOBe rovnomerne rozložená, rodič má teda odľahčený chrbát i ruky. Na BOB je možné pripevniť tiež popruhy, ak rodič potrebuje úplne voľné ruky. Tie tiež tvoria dôležitú súčasť nosiča, preto musia byť taktiež pevné, ale mäkké a dostatočne široké, aby boli pre nositeľa veľmi pohodlné. Celý nosič je tak aj pre nositeľa ergonomický.

Čo sa týka benefitov, ktoré prináša BOB dieťaťu, v prvom rade by som zdôraznila skutočnosť, že, oproti väčšine iných nosičov, dieťa môžete posadiť na BOB do rôznych pozícií, i tvárou do sveta. Deti túto polohu obľubujú, keď objavujú svet. Je však nutné myslieť na to, že ide o príležitostnú polohu. Dieťa nesmie byť unavené, presýtené okolitými podnetmi alebo dokonca spiace. Do tejto polohy je možné dieťa posadiť na nosič BOB, keď už drží samo pevne hlavičku, dokáže kontrolovať pohyby svojho telíčka a regulovať vplyvy okolia. Toto sa väčšinou deje okolo 4-6 mesiaca. Väčšina nosičov túto polohu neumožňuje, pretože na ňu nie je uspôsobená. BOB však je, nakoľko ide o sedadlo, na ktorom dieťa sedí, nohy mu v žiadnej z pozícií nevisia. Dieťa má na nosiči BOB správne polohované bedrové kĺby, takže v každej z pozícií sedí v správnej polohe odporúčanej odborníkmi. Vďaka tomu, že BOB je vlastne sedadlom, na ktorom dieťa pohodlne sedí a nožičky má doširoka rozkročené, predchádza nesprávnemu vývoju bedrových kĺbov a je určený nie len pre zdravé deti, ale aj pre tie, ktorým sa bedrové kĺby vyvíjajú nesprávne (každý prípad však samozrejme treba prebrať so svojim lekárom osobitne). Je prakticky nemožné dieťa na tento nosič posadiť nesprávne. Bez použitia popruhov výborne slúži ako poponášadlo využiteľné, keď dieťa chce raz na ruky a hneď zase dole... Tiež v ňom nie je horúco, dieťa je voľnejšie, lebo nie je uviazané do popruhov. Nositeľovi sa s dieťatkom rýchlo a ľahko manipuluje.

BOB je skonštruovaný tak, aby bol pohodlný a ergonomický pre dieťa i nositeľa. Bedrový sedák je pevný, ale pohodlný pre nositeľa vďaka mäkkej výplni, ktorá netlačí na brucho, pre dieťa vďaka mäkkej podložke pod zadočkom. Odopínateľné popruhy umožňujúce ešte viac pozícií sú pevné, ale mäkké, dostatočne široké a pohodlné. Operadlo dieťaťa je vyrobené z pevnej priedušnej sieťoviny a rešpektuje prirodzený vývin chrbtice dieťaťa pri odporúčanom používaní od 4-6 mesiaca, kedy dieťa už drží samo hlavičku a kontroluje pohyby svojho telíčka. Do tej doby je možné novorodeniatko položiť na BOB do vertikálnej polohy tak, aby sa kopírovalo nosenie na rukách. V tejto pozícií je možné aj pohodlne kojiť. V každej pozícií, v ktorej je dieťa nosené na nosiči BOB, sa simuluje nosenie dieťaťa na rukách s tým rozdielom, že váha dieťatka je rovnomerne rozložená na nosiči a nezaťažuje chrbát, ani ruky a dieťatko je v správnej pozícií.

Každý rodič určite pozná obdobie dieťatka, v ktorej sa dieťa učí chodiť a každú chvíľku chce ísť na ruky a potom zase dole. S hipseat BOB je to veľmi jednoduché. Sloboda pohybu, ktorú hipseat poskytuje, je výborná pre staršie detičky (od 4-6 mesiacov), ktoré sa stávajú čoraz mobilnejšími a začínajú objavovať svet. Dieťatko postupne rastie a oťažieva, hipseat však berie váhu dieťatka na seba a odľahčuje chrbát a ruky. Zároveň umožňuje meniť pozície dieťatka v sekundách, pričom BOB dokážete obslúžiť bez cudzej pomoci. Dieťa sedí v každej z pozícií správne. Je naozaj v mnohých smeroch prínosný pre dieťa i nositeľa.

BOB je inou variantov nosičov, výnimočný je najmä v tom, že ho možno využiť samostatne bez popruhov, kedy prichádza k rýchlej a jednoduchej manipulácií s dieťatkom, alebo s popruhmi, ktoré hipseat BOB premenia na plnohodnotný nosič. Môžete si s dieťatkom užívať svet spoločne, ale zdravo, pohodlne a ergonomicky. Ide o nosič, ktorý dovoľuje využiť viac možností, pričom dbá o zdravé, pohodlné a ergonomické nosenie pre oboch zúčastnených.

Hlavné výhody:

Zdravý, pohodlný a ergonomický spôsob nosenia dieťaťa – dieťa sedí na svojom vlastnom sedadle, takže je prakticky nemožné ho umiestniť na BOB nesprávne, má správne polohované bedrové kĺby, nohy nevisia, opierka rešpektuje prirodzený vývin chrbtice (treba dodržať vekové odporúčania); popruhy sú pevné, ale mäkké, aby nositeľa netlačili, váha dieťaťa je rovnomerne rozložená, takže odľahčuje chrbát i ruky nositeľa

Použiteľný buď samostatne bez popruhov – hipseat BOB – ideálny na rýchle posadenie a vysadenie dieťatka, nie je v ňom horúco; alebo s popruhmi, ktoré umožňujú ešte viac spôsobov nosenia dieťatka, tiež dovoľujú dieťatku oddychovať a spinkať, nositeľ má voľné ruky. S použitím popruhov sa s nosiča BOB stáva plnohodnotný nosič. Toto iné nosiče nedokážu.

Pri nosení dieťaťa tvárou do sveta dokážete dieťa v sekunde otočiť tvárou k sebe, keď zbadáte, že by dieťatko mohlo byť presýtené okolitými podnetmi, alebo sa mu chce spať. Aj v tejto pozícií sedí dieťa správne, pretože SEDÍ na svojom vlastnom sedadle a nohy mu nevisia. Väčšina nosičov nie je na túto polohu uspôsobená, BOB by MattiMami však áno.

MattiMami je schváleným členom BCIA – Baby Carrier Industry Alliance, ktorá združuje popredných výrobcov a distribútorov nosičov pre deti z celého sveta. BOB nosič spĺňa európske normy EN 13209-2:2005 a EN 71-3.